Jak działają okna balkonowe. 

Każde okno składa się z trzech ram okiennych (nazwanych inaczej skrzydłami), które są zawieszone za pomocą linki. Lina z każdej obudowy okiennej przenika przez układ kołka pasowego, który posiada ciężką przeciwwagę na końcu, która umożliwia otwieranie i zamykanie każdej ramy niezależnie od drugiej.

Okna skrzydłowe są rozplanowane tak, aby ukryć wiele skomplikowanych mechanizmów zapewniających funkcjonalność. Na przykład odwrotność ma postać ciężaru stali, żeliwa oraz ołowianego skrzydła i jest powiązana z oknem za pomocą liny. Przewód skrzydła przebiega ponad dolną częścią koła pasowego i wzdłuż górnej szyny, i jest ukryty w ramie okna, dzięki czemu nie jest od razu widoczny. Chowając system rolek okiennych w ramach, właściciele domów mogą zadowalać się estetycznym pięknem swoich okien bez dekoncentrowania uwagi.

Starodawne okna z drewnianymi skrzydłami działają gładko na systemie otwierania oraz zamykania. Ciężar jest połączony ze skrzydłem okna za line biegnący po schowanym kole pasowym. Ciężary utworzone pomiędzy masą a oknem skrzydła zapewnia wystarczający opór dla płynnego otwierania okna.